AKP ve MHP’den ret: Yabancıya konut satışının sakıncaları araştırılsın

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, İYİ Parti’nin yabancılara konut ve toprak satışının neden olduğu sakıncaların araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na daha önce verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü. Önergenin gerekçesini açıklayan İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, şunları söyledi:

“TÜRK MİLLETİNİN GELECEĞİ ADINA BİR SORUMLULUK ALDIĞINIZI SÖYLEYEBİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

“Bir demografik dönüşüm problemimiz, deprem bölgesinde var. Bilhassa Hatay bölgesinde yaşananları milletimiz çok yakından takip ediyor. Kilis’te, Urfa’da, Mersin’de, Adana’da da benzeri problemleri yaşıyoruz.

Vatandaşlarımızın ev alma imkanı günden güne bazı bölgelerde daha da azalıyor. 2022’de yabancılara konut satışı yüzde 15,2 artmış. Vatandaşlarımız, bazı bölgelerde ev alma imkanını tümden kaybetmiş durumda.

“BELLİ BİR SÜRE TOPRAK SATIŞININ VE KONUT SATIŞININ ASKIYA ALINMASI, BİR MİLLİ VAZİFEDİR”

Belli bir süre toprak satışının ve konut satışının askıya alınması, bir milli vazifedir.

Sırtımızdan, en acı günümüzde, en dar günümüzde, ekmek verdiğimiz bazı kesimler tarafından hançerlendik. Sığınmacı meselesi, Türk milleti için bir milli güvenlik problemi olmuştur. Buna gözünü kapatmak, ‘Türkiye’yi, Türk Milleti’ni düşünüyorum’ iddiasındaki hiç kimsenin hakkı da haddi de değildir.”

İYİ Parti’nin önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir