İşte Haftaya Kripto Paralar İçin İzlenecek Olaylar Listesi!

Kripto paralar, Mayıs ayının ilk günlerine planlanan önemli ekonomik verileri fiyatlandırmaya hazırlanıyor. Bu yazıda, gelecek haftanın en önemli makro olaylarını ve piyasa beklentilerini bulabilirsiniz.

Kripto paralar önümüzdeki hafta bu makro olayları fiyatlandıracak

1 Mayıs

ABD – Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), Pazartesi 16:45’da açıklanıyor. Bir önceki PMI 49,2 gelmişti. Mayıs beklentisi 50,4 seviyesinde. Ayrıca, Bitcoin balinası MicroStrategy (MSTR) kazanç raporunu açıklayacak. Şirket Şubat ayında 132 milyon dolar kar bildirdi. Mayıs ayı için beklenti 120 milyon dolar.

Tokenunlock verilerine göre, GMX (GMX), Cosmos (ATOM) ve Acala (ACA), Pazartesi günü sırasıyla 1.1, 3 ve 2.5 milyon dolar değerine token’in kilidini açacak. 1 Mayıs tarihli diğer token unlock etkinlikleri şu şekilde:

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı (2-3 Mayıs)

Fed, para politikasını normalleştirme yolunda devam ediyor. Bu esnada, faiz artışlarının kripto paralar üzerindeki potansiyel etkisi yoğun bir tartışma konusu haline geldi. Gelecek hafta, Fed, potansiyel faiz oranı artışlarına ilişkin oylamanın merkez sahne olacağı çok önemli bir toplantı yapacak.

Merakla beklenen FOMC toplantısı 2-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Fed Başkanı Powell’ın 3 Mayıs’ta kararı açıklamasıyla sona erecek. Piyasa katılımcıları, bu önemli Mayıs FOMC etkinliğinde olası sonucu – 25 baz puan – bekliyorlar. Ardından, Fed’in 13-14 Haziran FOMC toplantısından başlayarak faiz artırım yörüngesini duraklatması bekleniyor.

2 Mayıs

Euro Bölgesi Çekirdek Enflasyon ve Enflasyon oranları, 2 Mayıs Salı günü saat 12:00’da açıklanıyor. Uzmanların beklentisi, Çekirdek Enflasyonun %5,7 seviyesinde olacağı yönünde. Yeni aynı saatte, Euro Bölgesi Yıllık Enflasyon verileri açıklanacak. Beklenti %7 seviyesinde.

ABD JOLTS verileri de aynı gün saat 17:00’da açıklanacak. Piyasa beklentisi 9,683M yönünde. Önceki verilerde beklenti 9,931M seviyesindeydi.

3 Mayıs

ABD’de ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, 2 Mayıs Salı günü saat 15:15’te açıklanacak. Piyasa beklentisi 145.000 yönünde. Önceki verilerde de ADP rakamı 145.000 olarak kaydedilmişti.

Aynı gün saat 16:45’te ABD Hizmet PMI verileri açıklanacak. Piyasa beklentisi 53,7 seviyesinde. Önceki verilerde 52,6 olarak kaydedilmişti.

4 Mayıs

Euro Bölgesi Üretici Enflasyonu verileri, 4 Mayıs Perşembe günü saat 12:00’da açıklanacak. Piyasa beklentisi, Üretici Enflasyonun %6,2 seviyesinde olacağı yönünde. Önceki verilerde Üretici Enflasyon oranı %13,2 olarak kaydedilmişti.

Aynı gün saat 15:15’te Euro Bölgesi Faiz Kararı açıklanacak ve piyasa beklentisi faiz artışı yönünde (+25bp). ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri de aynı gün saat 15:30’da açıklanacak. Piyasa beklentisi 240.000 olacak. Önceki verilerde başvuru sayısı 230.000 olarak kaydedilmişti.

Ayrıca, yeni 15:30’da Avrupa Merkez Bankası Basın Açıklaması yapılacak. Fed Bankalarının Rezerv Bakiyeleri de 4 Mayıs Perşembe günü saat 23:30’da açıklanacak. VeChain’in (VET) mobil cüzdan yükseltmesi de bu tarihte gerçekleştirilecek.

5 Mayıs

ABD’de 5 Mayıs Cuma günü saat 15:30’da Tarım Dışı İstihdam verileri açıklanacak. Piyasa beklentisi 180.000 seviyesin. Önceki verilerde istihdam sayısı 236.000 olarak kaydedilmişti. Aynı saatte ABD İşsizlik Oranı da açıklanacak ve piyasa beklentisi %3,6 seviyesinde olacak. Önceki verilerde işsizlik oranı %3,5 olarak kaydedilmişti.

Aynı zamanda, saat 15:30’da ABD’de Ortalama Saatlik Kazançlar verileri açıklanacak ve piyasa beklentisi %0,3 olacak. Cuma günü ayrıca saat 20:00’de Fed yetkililerinden Mary C. Daly ve Thomas I. Cook’un konuşması bekleniyor.

Mayıs ayına planlanan altcoin güncelleme, yükseltme haberleri

Kriptokoin.com olarak Mayıs ayına planlanan önemli altcoin gelişmelere bu yazıda yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir