Eskişehir’den yürüyen 1000 savunma sanayi işçisine Ankara girişinde polis engeli

ESKİŞEHİR – Türk Harb-İş Sendikası üyesi yaklaşık 1000 savunma sanayi işçisi Ankara’ya yürüdü.

Ücret ve özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen, Türk-İş’in imzaladığı ‘ek çerçeve protokolü’nü protesto eden işçiler Ankara girişinde polis engeliyle karşılaştı.

Daha önceden bilgilendirmeler alınmış ve onay verilmiş olmasına rağmen Ankara Valiliği’nin son anda karar alarak kenti girişlerine girişe izin vermediğini ifade eden Harb İş Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, “Anayasaya göre herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Gerekli tüm girişimlerde bulunup, başvuruları tam olarak yaptıkları halde güvenlik güçlerine yasal olmayan bir uygulama yaptırılıp Ankara’ya girişimiz engelleniylor” dedi.

‘ÜYESİNDEN KORKAN GENEL MERKEZ’

“Türk iş tarafından imzalanan ‘ek çerçeve protokolü’ ile kamu çalışanlarının bir kısmına verilen yüzde 32.5 oranın beklentilerimizi karşılamadığından, savunma sanayi işçilerine yönelik ücretlerin insan onuruna yakışır nitelikte refah payı verilmesi için sendikamızın aldığı eylem kararlarını ile 8 Ocak 2024 tarihinde şube yönetim kurullarının Ankara’ya yürüyüşü başlamıştı” diyen Atak, Harb-İş Genel Merkezi’ni de eyleme destek vermemekle eleştiroi.

Bugün Ankara’da buluşarak ortak bir basın açıklaması yapılacağının daha önce açıklandığını aktaran başkan Atak, “Ankara’da basın açıklaması yaparak yaşadığımız sıkıntıları bir kez daha kamuoyuna duyurmak amacıyla çıktığımız hak arama mücadelemiz üyelerinden korkan üyelerine sırt dönen Türk Harb-İş Genel Merkezi yöneticileri ve Türk-İş tarafından engellenmiştir” diye konuştu.

‘DURMADIK DURMAYACAĞIZ’

Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesi olarak mücadele ettikleri yolda, kimseyi ötekileştirmeden savunma sanayii işçilerinin sorunlarını çözmek için her platformda ve her seviye makamla görüşme yapmaya çalıştıklarını belirten Hasan Atak şöyle devam etti: “2 Ocak tarihinde Harb İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Soydan’ın kendi ağzıyla yayınladığı eylem planlarından biri olan Ankara mitingi yine kendi istekleri ile yaptırılmamış, Bu kilometrelerce yol gelen Türk Harb-İş sendikası üyelerini derinden üzmüştür.

Gelinen son noktada genel merkez yöneticileri üyesine destek vermek yerine, engellemelere ortak olarak üyesine sahip çıkmadı. Bizler Eskişehir Şubesi olarak sonuna kadar mücadele edeceğimize savunma işçilerine yakışır ücretlere kavuşacağımıza söz verdik. Durmadık durmayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir